Hinta
430,00
342,63
€ / kpl
LIFE IS A LEMONADE
Laura Annala × Annala
LIFE IS A LEMONADE on taiteilija Laura Annalan suunnittelema jacquard-kudottu taidepeite, jossa yhdistyvät rohkea värimaailma, suomalainen tekstiiliosaaminen ja koskettava tarina elämän kauneuden löytämisestä vaikeidenkin hetkien keskellä.
Helsingin Kaapelitehtaan Design Marketissa ensimmäistä kertaa esillä oleva uusi pinkki–oranssi väriversio jatkaa ikonisen COLOR ME HAPPY -malliston tarinaa. Varsinainen peitteen julkaisu on Habitare-messuilla. Alkuperäinen sininen ja punainen LIFE IS A LEMONADE -peite nousivat nopeasti Annalan kulttisuosikiksi ja myytiin loppuun ennätysajassa. Nyt klassikko palaa uutena, lämpimän hehkuvana värityksenä.
Peitteen leikkisä sitruuna-aihe ja teksti “LIFE IS A LEMONADE” muistuttavat optimismista, elämäniloista ja kyvystä löytää valoa arjesta. Kaksipuolinen kudonta tekee peitteestä erityisen: toisella puolella värit ja tekstit toistuvat peilikuvamaisina vastasävyissä, mikä luo kaksi erilaista tunnelmaa samaan taideteokseen.
Peite toimii sekä ylellisenä torkkupeittona että näyttävänä sisustuksen statement piece -tekstiilinä sohvalle, sängylle tai seinälle ripustettuna.
COLOR ME HAPPY -mallistossa yhdistyvät suomalainen perheyrittäjyys, taide ja korkeatasoinen kudontatekniikka. Laura Annalan taiteessa värit, muodot ja tunteet kohtaavat tavalla, joka tekee jokaisesta tuotteesta henkilökohtaisen ja merkityksellisen.
LIFE IS A LEMONADE on keräiltävä design-peite koteihin, joissa arvostetaan rohkeaa väriä, taidetta ja suomalaisia tekstiilejä.

| SUUNNITTELIJA |
Laura Annala |
| MATERIAALI |
60% CO 40% WO |
| KOKO |
n.200 cm x 140 cm (+hapsut) |
| HOITO-OHJE |
Tahrojen puhdistus vedellä ja neutraalilla pesuaineella. Kuositeltava kosteana.
 
|